Pouze do září roku 2022 je možné provozovat zastaralé kotle na pevná paliva první a druhé emisní třídy. Pokud k výměně kotle do tohoto termínu nedojde, bude hrozit provozovateli takového zařízení pokuta až do výše 50 tisíc korun, a to i opakovaně.
V současnosti je v provozu na území ČR stále více než 200 tisíc starých kotlů, které emisní normy nesplňují a je tedy třeba je vyměnit. Na výměnu kotle je možné čerpat kotlíkovou dotaci od Státního fondu životního prostředí ČR a při splnění stanovených podmínek je možné v nich získat na pořízení nového zařízení 50-95% dotaci.
Vzhledem k situaci na trhu vedoucí ke zvyšování cen některých surovin a také nedostatek dílčích komponent může způsobit, že výrobní a dodací lhůty některých zařízení mohou být výrazně delší, než bývalo obvyklé. Současně jsou značně vytíženi i odborníci na zednické, topenářské, instalatérské a další práce, které jsou často s výměnou starého kotle za nový spojené. Tato slova potvrzuje i Vladimír Stupavský, šéf sdružení Česká peleta, který dokonce ve článku publikovaném v Hospodářských novinách (zde) podotýká, že „Pokud dnes někdo nemá vybraný a zamluvený kotel a dohodnutého topenáře, tak nemá moc šanci výměnu do začátku září stihnout.“ , což dává do souvislosti s faktem, že v ČR topenáři běžně namontují zhruba 40 tisíc nových kotlů za rok.
Kotle na biomasu (kusové dřevo, štěpku nebo pelety) Hargassner, které naše firma dodává na český trh, splňují ty nejvyšší emisní standardy a je tedy možné na jejich pořízení čerpat kotlíkovou dotaci. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat telefonicky anebo emailem, případně vyplňte online poptávkový formulář zde a my se Vám ozveme zpátky.